Medycyna, zdrowie, uroda

Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć

Koronawirus

W ostatnich tygodniach oczy całego świata są skierowane na sytuację związaną z zachorowaniami na koronawirusa z Wuhan. Niestety, na jego temat powstało wiele mitów i miejskich legend, a do tego dochodzi panika i masowe wykupowanie produktów spożywczych o długim terminie przydatności. Czym jest koronawirus?

Koronawirus z Wuhan lub też inaczej SARS-CoV-2 wywołuje chorobę znaną jako COVID-19 i w ostatnim czasie stał się postrachem na całym świecie. We Włoszech w kilka dni ów wirus zainfekował tysiące obywateli, w Chinach organizuje się kwarantanny, jednak jak sprawa ma się w kontekście naszego kraju? Koronawirus w Polsce został odkryty 4 marca w Zielonej Górze, czyli stosunkowo późno. Należy też wspomnieć, że sytuacja w Rzeczypospolitej nie jest ciężka, choć zasięg koronawirusa dotyczy całej kuli ziemskiej.

Koronawirus z Wuhan musiał w końcu zawitać do naszego kraju i największym problemem w jego przypadku jest trudność wykrycia. COVID-19 posiada symptomy silnie zbliżone do grypy. Z tego powodu należy zachować uwagę, jeżeli u danego człowieka nagle pojawiła się gorączka, kaszel, katar, bóle głowy, osłabienie. Naukowcy spekulują, że przed podanymi objawami mogą pojawić się także problemy z układem trawiennym.

Internetowa mapa zasięgu koronawirusa: gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard.

Eksperci przypominają jednak, by nie siać zbyt dużej paniki, ponieważ w znacznej większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i najczęściej pacjent wyleczy się z niej nawet bez zażywania leków. Statystyki pokazują, że szczególnie narażone na ciężką odmianę owego wirusa są osoby starsze, dla których śmiertelność jest największa otterbox phone caseNATA Education Councilfake gold watches. Młode osoby bardzo rzadko padają ofiarami infekcji koronawirusem z Wuhan. Oczywiście, nawet seniorzy w wieku powyżej 80. roku życia nie są śmiertelnie zagrożeni, ponieważ nawet dla nich (czyli grupy o największym ryzyku) śmiertelność wynosi mniej, niż 15%. Ogólna śmiertelność koronawirusa to 2%. Grupa o podwyższonym ryzyku to także osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego.

Można zauważyć, że ludzie przez panikę nagminnie wykupują środki do dezynfekcji, chirurgiczne maseczki itd. To negatywne zjawisko, ponieważ takich produktów może zacząć brakować w szpitalach.

Trzeba także zaznaczyć, że sam w sobie koronawirus nie prowadzi do śmierci, ponieważ wywołuje inne schorzenie, znacznie cięższe, czyli wirusowe zapalenie płuc. To bowiem bywa śmiertelne również wtedy, kiedy pacjent nie miał styczności z SARS-CoV-2. Wspominana kilka razy panika nie ma większego sensu. Ludzie boją się nieznanego, to fakt, jednak znacznie większym problemem całego świata jest chociażby rak, który każdego dnia zabija więcej osób, niż zginęło przez cały okres istnienia koronawirusa.

Minister Zdrowia zapewnia, że objawy grypowe u osób, które nie przebywały ostatnimi czasy poza granicami Polski, na 99% oznaczają zwykłą grypę. Polska jest dobrze przygotowana na walkę z koronawirusem, ponieważ miała sporo czasu na podjęcie koniecznych kroków przed jego wykryciem w kraju. Wszystkim obywatelom zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny.


Sprawdź także: https://www.termedia.pl/mz/Internetowa-mapa-zasiegu-koronawirusa,36715.html