Medycyna, zdrowie, uroda

Poziom cukru we krwi u osób starszych

Poziom cukru we krwi

Badanie poziomu cukru jest konieczne dla wszystkich osób chorych na cukrzycę, jednak lekarze przypominają, by je wykonywać także  w ramach profilaktyki, ponieważ w każdym przypadku wcześnie wykryte schorzenie może być skuteczniej leczone. Inaczej poziom glukozy wygląda dla poszczególnych grup wiekowych. Jaki powinien być poziom cukru we krwi u osób starszych i jakie są odstępstwa od normy?

Normy glikemii osób starszych (normy poziomu cukru) są inne od dorosłych oraz dzieci. Uznaje się bowiem, że dorosły powinien posiadać wynik 70-100 mg/dl na czczo. Oczywiście, poziom glukozy jest zawsze wyższy po posiłku, dlatego warto opierać się także o fakt, że normą w tym przypadku jest (maksymalnie!) 140 mg/dl. U dzieci sprawa wygląda podobnie. Warto dodać, że organizmy najmłodszych cały czas się rozwijają, dlatego obowiązkiem opiekuna jest cykliczne kontrolowanie stanu zdrowia pociechy. W takim razie, jaki jest poprawny poziom cukru we krwi u osób starszych? Poziom glukozy w tym przypadku jest widocznie wyższy, ponieważ na czczo powinien wynosić maksymalnie 140 mg/dl, a po posiłku dopuszczalnym wynikiem jest nawet 180 mg/dl!

Cukrzyca osób starszych

Nieprawidłowości w tym zakresie mogą dotyczyć dolegliwości, którą jest cukrzyca osób starszych. Na samym wstępie należy zaznaczyć, iż istnieją różne jej rodzaje, jednak wyróżnia się szczególnie dwa – cukrzycę insulinozależną i insulinoniezależną.

W pierwszym przypadku chory musi dostarczać insulinę swojemu organizmowi, ponieważ komórki jego trzustki (to one produkują insulinę) są uszkodzone. Insulina z kolei jest substancją, która odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi mib watch replicaclick to find out more i transportu go do wszystkich potrzebnych organów. Jeżeli owej insuliny nie ma w organizmie, to zwykle po posiłku człowiek otrzymuje niebezpiecznie wysoki skok glukozy.

W drugim przypadku znacznie częściej występującym jest zdarzenie, kiedy organizm nie odnotowuje braku insuliny, jednak jej działanie jest nieprawidłowe. Jest chorobą objawiającą się najczęściej u osób starszych (około czterech na pięciu cukrzyków starszych cierpi z powodu cukrzycy insulinoniezależnej).

Nie tylko cukrzyca

Osoby starsze cierpią także z powodu dolegliwości takich jak na przykład hiperglikemia. Taką nazwą określa się schorzenie oznaczające zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (nierzadko łączy się z cukrzycą). Standardowe jej objawy to na przykład suchość w ustach, senność, nudności i wymioty, bóle głowy, zwiększone pragnienie, kwaśny oddech (pod kątem zapachu). Nierzadko osoby starsze cierpią z powodu hipoglikemii (sytuacja odwrotna, czyli poziom glukozy jest zbyt niski). W tym przypadku chory może odczuwać silny głód zwany potocznie wilczym, znużenie  i zmęczenie, większą potliwość, problem z koncentracją, ból i zawroty głowy, zmiany nastroju i zachowania.

Jeżeli widzisz takowe objawy u siebie lub osób bliskich, a do tego występują niezgodności w kontekście poziomu glukozy we krwi, to koniecznie wybierz się do lekarza.


Sprawdź także: Jedno z białek, od którego zależy cukrzyca